logo školy
logo EU
  MALOVÁNÍ - VÝBĚRY A KOLÁŽE
Další lekce: Úvod program malování, Malování nástroje, Malování nástroje úpravy, Malování zajímavosti, Obrázky pro animaci, Tvorba animace1, Tvorba animace2, Animace dva pohyby, Animace pohyb pozadí, < || >  Pokročilé grafické editory, Editory základy práce, Editory úpravy obrázků, Editory výběr, GIMP -výběry, Vrstvy, Prolínání vrstev, Nastavení barev1, Nastavení barev 2, Návod1, Návod2, Návod3, Návod4

!Tip

Pokud děláte koláž z JPG obrázku po zkopírování dojde ke zhoršení kvality obrázku. Ukládejte si proto koláže a vše, co pro koláž potřebujete v jiném formátu např. BMP, PNG, ....

Výběr
Co je to výběr již víme. V programu malování na to máme nástroj s několika funkcemi.  Můžeme si vybrat Obdélníkový
výběr nebo Volný výběr nebo Vybrat vše nebo Invertovat výběr (což znamená otočit výběr = vybrat všechno to co ještě není vybrané a to co je vybrané zrušit výběr). Program malování není co se týká výběrů moc dobře vybaven. Ale pro začátek nám to stačit bude.

Koláž
Koláž vzniká tak, že vezměme jednu část obrázku a vložíme ji do jiného obrázku, tak, aby výsledek byl co jméně poznat od originálu. Ke kolážím budeme potřebovat výběry. Dále protože malování neumí vrstvy ani vytvořit průhledné pozadí u obrázku budeme využívat vlastnosti průhledného pozadí.

Výběr části obrázku nebo fotografie

Prvním úkolem před výběrem je podívat se na obrázek, z něhož chci provádět výběr. Pokud mám jednobarevné pozadí  za částí obrázku, který chci vybrat nemusím použít výběr, ale mohu použít funkci průhledného pozadí a obrázek se vybere sám (barva průhledného pozadí se nesmí vyskytnout v obrázku, který chci vybrat). Pokud je pozadí více barevné musím použít nástroj výběr. Pokud bude objekt, který chceme vybrat čtvercový nebo obdélníkový mohu použít Obdélníkový výběr. Pokud se jedná o mnohoúhelník také mohu použít nástroj Obdélníkový výběr. My budeme používat budeme mít jiné tvary a  proto budeme používat Volný výběr.

Nástroj volný výběr se používá tak, že myší označíme obvod částí obrázku, který chceme označit. Platí tato pravidla:
  1. Pracovat se zvětšeným obrázkem (Lupa)
  2. Raději nechat trochu pozadí než "uříznout" část obrázku, který potřebuji (Dá se později opravit)
  3. Pracovat pomalu a poctivě, vše co ošidíte se později projeví a bude muset výběr provést znovu.
Postup s ukázkou

Výběr části obrázku s jednobarevným pozadím

Pokud potřebuji vybrat auto s obrázku, nemusím vůbec použít nástroj výběr. Známe z animací. Použijí vlastnost průhledné pozadí, jelikož pozadí za autem je bílé. Upravím velikost obrázků, tak aby vkládaný obrázek nebyl ani moc velký ani moc malý Obrázek vyberu celý (Označit vše) a zkopíruji a v malování, kde budu obrázek auta vkládat zaškrtnu Průhledný výběr a Barvu 2 nastavím na na bílou a vložím.
Obrázky:

Výběr části obrázku s vícebarevným pozadím
Pokud potřebuji vybrat auto s obrázku, musím použít nástroj výběr. A musím použít Volný výběr.

Vyberu nástroj volný výběr                                          Zvětším lupou a začnu vybírat, tažením myší, snažím se, co nejpřesněji.

Jakmile výběr uzavřu a pustím, výběr se označí obdélníkem   Zkopíruji a vložím do prázdného malování, co přebývá umažu gumou nebo pomocí výběru

Výsledek                                                                 Auto zkopíruji a mohu použít v další koláži. Stejný postup jako u amimací, mám jednobarevné pozadí.

Ukázky prací našich žáků:

Pro koláž mohu použít dvě techniky v závislosti na barvě pozadí. Pokud je pozadí jednobarevné nemusím používat nástroj výběr, ale stačí mi funkce průhledné pozadí. Pokud je pozadí vícebarevné musím použít Volný výběr.S výběrem pracujte vždy se zvětšeným obrázkem, čím více, tím lépe. S výběrem pracujeme tak, že raději necháme část starého pozadí než abychom uřízli část obrázku, kterou potřebujeme pro koláž. Po zkopírování výběru na bílé pozadí upravím nedostatky gumou nebo i použitím Volného výběru.
Pro koláž jsou také důležité velikosti obrázků (pozadí a kopírovaného výběru), tak aby kopírovaný obrázek k pozadí pasoval podle velikosti.

!CHYBY

• Obrázek je "ohryzaný" (výběr se neprováděl najednou, ale postupně)
  • Na některých místech prosvítá staré pozadí (nepracovali jsme poctivě)
  • Pro koláž je nutná dokonalá práce s myší (perfektní tažení)

Důležité pojmy
  Koláž, výběr, volný výběr

Odpověz na otázky

1. Co je to koláž a jak vzniká?
  2. Jaké znáš výběry?
  3. Musím pro koláž vždy používat nástroj výběr?
  4. Jaké jsou pravidla pro dobrý výběr obrázku?

1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

9. Bodů celkem: 0