logo školy
logo EU
  MALOVÁNÍ - ANIMACE HÝBAJÍCÍHO SE POZADÍ
Další lekce: Úvod program malování, Malování nástroje, Malování nástroje úpravy, Malování zajímavosti, Obrázky pro animaci, Tvorba animace1, Tvorba animace2, Animace dva pohyby, < || >  Malování výběry a koláže, Pokročilé grafické editory, Editory základy práce, Editory úpravy obrázků, Editory výběr, GIMP -výběry, Vrstvy, Prolínání vrstev, Nastavení barev1, Nastavení barev 2, Návod1, Návod2, Návod3, Návod4
 
 


   
     
     
  !Tip
 
  Animovaný objekt - hýbající se nesmí opustit snímek (měl by být uprostřed).      

   
 
 
Existují animace, kde se objekt pohybuje pohybuje a vzniká dojem, že objekt "jede". Toto je vrchol animačních prací na naší škole.

Tvorba animace s pohybem pozadí

 
 
 
Animace jedoucího auta, vlaku motorky, kola, letícího letadla, ptáka, plující lodi, ponorky, bežícío člověka, ....

Skládáme animaci z více obrázků. Všimněte si, že pozadí je stejně vysoké jako animovaný objekt, ale výrazně delší. Kopíruje se z něj jen část.

Názorně si to ukážeme na jedoucím autu.


Skládání snímků

Máme otevřeno tolik programů malování. V našem případě 4krát.
V jednom malování je krajina (1200x300), ve druhém je  první auto (300x300 pixelů), a ve třetím druhé auto (300x300 pixelů) a ve čtvrtém to vše skládám (300x300 pixelů).

 První si vyříznu pozadí 300x300 pixelů a vložím jej do prázdného malování, auta vkládám na střídačku napřed 1, potom 2, a pak zase 1, ... (Efekt točících se kol), uložím, uříznu zase pozadí 300x300 pixelů jen o kus dále než prvně, vložím, a tak pokračuji tak dlouho, dokud se nedostanu na konec pozadí......Výsledek:
 

U těchto animací pokud chceme, aby trochu vypadaly je potřeba větší počet snímků. Rychlost jízdy auta mohu ovlivnit většími mezerami mezi dvěma oříznutými obrázky s  pozadím. Ale pokud skoky budou už moc velké pohyb pozadí nebude plynulý a bude to spíše na škodu než k užitku. Dále mohu rychlost jízdy ovlivnit časem zobrazení jednoho snímku.

 
I zde mohu vytvořit 3 pohyby a to tak, že použiji ještě jeden dopravní prostředek, který pojede naproti nebo bude předjížděn.

Animace s pohybem pozadí je už náročná. Pracuji ve více oknech, musím si pamatovat poslední pozici, ...

!CHYBY

 • Skákání pozadí není pohyb plynulý
 • Auto kopíruji do různých výšek, auto bude poskakovat


   

Důležité pojmy
  pixel

Další lekce: Úvod program malování, Malování nástroje, Malování nástroje úpravy, Malování zajímavosti, Obrázky pro animaci, Tvorba animace1, Tvorba animace2, Animace dva pohyby, < || > Malování výběry a koláže, Pokročilé grafické editory, Editory základy práce, Editory úpravy obrázků, Editory výběr, GIMP -výběry, Vrstvy, Prolínání vrstev, Nastavení barev1, Nastavení barev 2, Návod1, Návod2, Návod3, Návod4

Odpověz na otázky

 1. Jak vzniká animace pohybu s hýbajícím se pozadím, vysvětli svými slovy?
 2. Mohu hýbající se objekt kopírovat na různé místa v pozadí?
 3. Jak mohu změnit rychlost, snímků animace?                                
 1. Co je to zvuk?
 2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
 3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
 4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
 5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
 6. Co je to zvuková karta?
 7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
 8. Jaké převodníky máme?

 9. Bodů celkem: 0