Deváťáci obhájili absolventské práce

20. 05. 2016     sekce: Fotogalerie     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Každý deváťák naší školy si na začátku školního roku vybere téma, o kterém by chtěl napsat absolventskou práci. Stejně tak si vybere i konzultanta, s kterým probírá detaily práce. Někteří si vybrali pedagogy školy, jiní své trenéry, rodiče či učitele ZUŠ. Následně má každý více jak pět měsíců na to, aby práci zpracoval v písemné podobě. Snažíme se žáky získat pro to, aby psali o věcech, které je zajímají, kterým se věnují, aby při psaní používali svůj jazyk, své slovní obraty. Jsme rádi, když se vyvarují pouhému kopírování elektronických zdrojů. Požadujeme, aby při zpracování práce čerpali minimálně z jednoho tištěného zdroje.

Na konci dubna práci odevzdávají v tištěné podobě vedení školy. Před tím využívají hodiny informatiky pro formální úpravu textů, pro správné vložení obrázků a správné uvedení zdrojů. Stejně tak využívají ochoty vyučujících českého jazyka, případně konzultantů z řad dospělých, pro korekce v oblasti jazyka českého. Následně jim třídní učitelé pomáhají s přípravou elektronické prezentace na obhajobu práce. Dávají jim tipy, čím by prezentace mohla být obohacena.

Letos jsme přečetli celkem 42 absolventských prací. Práce byly zaměřeny nejčastěji na cestování, sport, vojenskou techniku, umění. Mezi nejzajímavější patřily práce orientované na koníčky žáků. Dozvěděli jsme se, že jsou mezi nimi rybáři, jezdkyně na koních, chovatelky a chovatelé želv, koček či papoušků, sběratelé hodinek, hráči paintballu, dobrovolní hasiči, motokrosoví jezdci a počítačoví nadšenci. Viděli jsme ukázku wrestlingu, indického šárí, Jacksonova moonwalku, vybavení jezdce motokrosu a tankisty (poznáte, kdo má na sobě tankistickou helmu?), ochutnali jsme francouzské sýry, přičichli jsme k (prázdným) plechovkám od bavorského piva. Byly to pro nás krásné obohacující chvíle.

Bylo krásné sledovat, jak jste vy, deváťáci, se zaujetím vysvětlovali to, co vás zajímá a baví. Poděkování vám patří i za to, že jste přišli za dámy a za pány. Byl na vás krásný pohled :-). Děkujeme vám i za zajištění pohoštění, Zdenčina bábovka, Adrianiny řezy a věnečky Honzovy maminky opravdu chutnaly (omlouvám se, více kuchařek se mi nepodařilo identifikovat). Už se těším na příští rok :-).

Nyní nás čeká vyhodnocení všech prací. Do hodnocení zahrneme kvalitu zpracování písemné i ústní části. Dále díky podpoře SRPŠ oceníme tři nejlepší práce v každé třídě poukázkou na nákup elektroniky či knih. Níže si můžete prohlédnout pár fotek, které jsem během zasedání v hodnotící komisi stihl pořídit.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články