logo školy
logo EU
ARCHIVY
Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů< || >   Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,
 






























 

 
     
     
  !Tip
 
  Práce s archivy v systému windows je jednoduchá, ale většině lidí to  může vyhovovat. Pokud se nesetkají s jiným typem archivu.























 

   
  !Tip
 
 
Otevření existujícího archivu provedeme dvojklikem na archiv. Pod bychom chtěli dekomprimovat část archivu, provedeme to tak, že označíme soubory a přesuneme jej do nového umístění.
 
 
  !Tip
 
 
Přidání souboru do již existujícího archivu. Označíme soubor a přetáhneme jej nad ikonu archivu a pustíme. Otevře se  nám okno průzkumníka, kde se ukáže obsah archivu.

















 
  !Tip
 
 
Další programy, které umí pracovat s archivy jsou Commandery např. Total Commander nebo Salamander
 













  !Tip
 
 
SFX archiv je archiv s koncovkou EXE, tento archiv nepotřebuje pro rozbalení  žádný archivační program a po dvoukliku se sám rozbalí, na místě, kde se nachází.
 
 

Archivy

Archivy jsou soubory obsahující komprimovaná data. Používají se pro zmenšení objemu (kapacity) dat a pro sloučení několika souborů do jednoho. Koncovky souborů jsou ZIP, RAR, 7Z. K vytvoření archivu je potřeba nějaký program a stejný program je potřeba pro jeho rozbalení.

Archivovat můžeme všechny soubory a složky. Pouze u některých souborů to nemá velký vliv a to pro to, že tyto soubory mají vlastní kompresi. Mezi takovéto patří např. GIF, JPG, MP3, MPG, OGG, AVI. Zato velký vliv na objem dat má archiv na ostatní soubory a může jejich datovou velikost zmenšit až na 1/3 původní velikosti.


Práce s archivy v operačním systému WINDOWS 

Operační systém Windows umí pracovat s archivy, ale práce s nimi je sice jednoduchá, ale je omezená jen na formát ZIP, a navíc to není úplně komfortní. Takto vypadá ikona souboru typu ZIP, pokud nemáte nainstalovaný žádný program na archivy.

Tvorba  archivu ve Windows

Označíme soubor nebo soubory, které chceme komprimovat, klikneme pravým tlačítkem a z nabídky ODESLAT vybereme položku KOMPRIMOVANÁ SLOŽKA METODA ZIP. Po výběru této volby se vytvoří archiv bez možnosti jakéhokoliv nastavení. Archiv se vytvoří se stejným názvem jako původní soubor. Pokud mám  označeno více souborů, název se  určí podle posledního označeného souboru. Po vytvoření archivu nám nabídne přejmenování archivu.





Rozbalení archivu v systému Windows

Klikneme na soubor ZIP pravým tlačítkem, připomínám, že jiné archivy systém Windows nezná. A z nabídky si vyberu EXTRAHOVAT VŠE .... Pokud to udělám otevře se dialog, který se mě ptá, kam se má archiv rozbalit, nabízí nám původní cestu, kde se nachází archiv. Vytvoří tam složku a do ní rozbalí soubory, které jsou v archivu. Po rozbalení se otevře složka, kam se provedlo rozbalení a ukáží se rozbalené soubory.

Práce s archivem ZIP ve Windows je jednoduchá, neumožňuje žádná nastavení ani úpravu archivů, neumožňuje ani další činnosti, dělení archivu, zaheslování, míra komprese, ......


Práce s archivy v programech k tomu určených

Další programy pro práci s archivy

Existují další programy, které pracují s archivy. Mezi nejznámější patří WINZIP a WINRAR. Oba jsou, ale komerční a pro nás jsou přístupné pouze jako TRIAL nebo SHAREWARE což jsou licence pouze na vyzkoušení. Další program, který umí pracovat s archivy je program 7zip. Ten je k dispozici zdarma je šířen pod licencí GNU a je v českém jazyku. My se dále budeme věnovat tomuto programu.

7-Zip je volně šiřitelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který je ve většině případů účinnější než komerční formáty. 7-Zip vytváří archívy plně kompatibilní s ostatními komprimačními utilitami.

Program 7-zip je k dispozici jak ve verzi, kterou je potřeba instalovat tak ve verzi portable, tzn. verzi, kterou můžete mít třeba na USB disku.

Práce s programem 7-zip

Pokud máme 7-zip nainstalovaný v systému Windows, je práce s archivy a jejich komprimace vcelku jednoduchá. Instalační soubor si můžete stáhnout zde.

Vytvoření nového archivu - označím soubor nebo soubory, kliknu pravým tlačítkem. V nabídce najdu položku 7-zip tam si mohu vybrat ze 6 možností. Volíme si podle toho, jak chceme archiv vytvořit nebo k čemu jej chceme použít.





Přidat do archivu .....

otevře dialog, ve kterém můžeme provádět různá nastavení.

  • stanovení cesty a názvu archivu
  • můžeme si zvolit typ souboru (7z, zip, tar, ... )
  • stupeň komprese
  • archiv můžeme zaheslovat
  • vytvořit samorozbalovací archiv
  • určit zda se bude archiv při překročení velikosti dělit, .....

Přidat do "název souboru.7z" vytvoří archiv s názvem souboru.7z ve stejném umístění jako jsou označené soubory.

Přidat do "název souboru.zip" vytvoří archiv s názvem souboru.zip ve stejném umístění jako jsou označené soubory.

Zkomprimovat do "název souboru.7z" a odeslat poštou
Zkomprimovat do "název souboru.zip" a odeslat poštou vytvoří archiv s názvem souboru.zip nebo 7z a spustí poštovního klienta, vloží soubor ZIP jako přílohu do mailu.










Rozbalení archivu

Archiv rozbalíme tak, že na něj klikneme pravým tlačítkem a z nabídky si můžeme vybrat způsob rozbalení, který potřebujeme. Nabízí nám 

Otevřít - otevře archiv a můžeme se podívat, co obsahuje, popřípadě využít možnosti okna programu 7- zip pro rozbalení jednoho nebo několika souborů z archivu, prohlédnutí (otevření) si souborů v archivu. Obrázek ZDE

Rozbalit soubory ... otevře dialog ZDE, kde si mohu zvolit, kam soubor rozbalit, zda se mají dodržet cesty, apod.

Rozbalit zde rozbalí archiv na místě, kde se nachází zabalený soubor. Někdy se stane např. ve složce STAŽENÉ SOUBORY, že se nám promísí soubory z archivu a a soubory a složky, které již ve složce byly. Pak je obtížné vymazat soubory z rozbaleného archivu, pokud zjistím, že je již nepotřebuji.

Rozbalit do "Název archivu\" rozbalí archiv do složky Název archivu na místě, kde se nachází zabalený soubor. Což je výhodné, protože se nám nepromíchají soubory z archivu a soubory, které se ve složce již dříve nacházely.

Zkontrolovat archiv zkontroluje, zda archiv není poškozen, zda se v pořádku rozbalí.

Zbytek položek známe z části vytvořit archiv.


Otevření archivu

Pokud dvakrát klikneme na archiv, otevře se okno programu 7zip s náhledem souborů, které jsou umístěny v archivu. I zde se dá přidávat do archivu, rozbalovat z archivu, mazat z archivu, ...... Nicméně práce přes pravé tlačítko a nabídky je mnohem pružnější a rychlejší.



SHRNUTÍ:
Pracovat s archivy můžeme buď přímo ve Windows pomocí průzkumníka nebo pomoci instalace programu. Na výběr máme jak komerční produkty tak produkty zdarma.

Práce přímo ve Windows je velice jednoduchá, ale umí pracovat jen s typem ZIP a neumí žádná další nastavení při archivaci nebo rozbalování.

Programy pro práci s archivy toho umí mnohem více, ale musejí se instalovat, a práce s nimi je o něco málo složitější, díky možnostem nastavení archivace ne dekomprimace.

SFX archiv je samorozbalovací archiv - nepotřebuje archivační program na jeho otevření nebo rozbalení. vytvoří archiv s příponou EXE.

!CHYBY

  • Při vytváření archivu je dobré dát soubory, které chci archivovat do složky, při rozbalení se zase do složky rozbalí
  • Rozbalovat archiv ve složce, kde již mám nějaké soubory nebo složky - promíchají se mi
  • Znalost typů souborů mi umožní
         

Důležité pojmy:
Archivy komprimace, dekomprimaceZIP, RAR, 7Z, rozbalení, zabalení, vlastní komprese, GIF, JPG, MP3, MPG, OGG, AVI, WINZIP, WINRAR, TRIAL, SHAREWARE, GNU, 7z, kompatibilní, SFX archiv.



Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů< || >   Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,


Odpověz na otázky

  1. Co je to archiv?
  2. Jaký mají archivy přípony?
  3. Mohu otevřít archiv, pokud nemám v počítači nainstalovaný žádný program pro práci s archivy?
  4. Co je to komprimace a jaký typ se využívá pro práci s archivy?
  5. Existují soubory, které jsou komprimovány i bez toho, že by prošli programem pro práci s archivy?
  6. Jak poznám, v jakém programu se mi archiv otevře, můžu to změnit na jiný program?
  7. Mohu přidat soubor do již existujícího archivu?
  8. Mohu smazat soubor z již existujícího archivu?
  9. Mohu zaheslovat archiv?
  10. Mohu vytvořit archiv, který se rozbalí i bez archivačního programu?
  11. Pokud potřebuji archivy vypálit na CD a velikost archivu je větší než kapacita CD, mohu archivy rozdělit?
  12. Co mám dělat, pokud občas potřebuji otevřít soubor v jiném programu?




Vyzkoušej si test

This is alternative content.

Otevři si test z odkazu












  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0