logo školy
logo EU
AUTORSKÝ ZÁKON - UŽITÍ
Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, < || >
 
 






























































   
     
     
  !Tip
 
  Z autorského zákona existuje spousta výjimek, ale je potřeba být opatrný z jejich aplikací. Porušení tohoto zákona je soudně vymahatelné a lze uplatňovat náhradu škody.







   















   

   
  !Tip
 
  AutZ je zkratka pro autorský zákon
 
 
 

Užití díla

Obecně platí zásada, že dílo nebo jeho část není možné bez souhlasu autora (licence) jakkoliv užít, to znamená, že jej není možné rozmnožovat, rozšiřovat, půjčovat, pronajímat, vystavovat nebo sdělovat veřejnosti. Z tohoto pravidla však existuje řada výjimek, které umožňují dílo nebo jeho část za jistých podmínek užít.

Zde musíme rozlišit, zda dílo využíváme pro volného užití (osobní potřebu nebo rozmnožování na papír), pro výukové účely (pozor žáci neučí žáky) nebo zda využiji  licence tedy souhlas autora (např. wikipedie je postavena na licenci CC - creative commons) nebo citace.

Osobní potřeba

Jak jsme si již vysvětlili, mohu užívat jakákoliv díla pro osobní potřebu, i díla, která nemám zakoupena. Co to ale znamená ta osobní potřeba?

Za volné užití se dle § 30 autorského zákona považuje užití rozmnoženiny díla pro osobní potřebu fyzické osoby, tedy v rámci jejího osobního soukromí, za které se považuje rodina či osoby blízké. Ze zákona však dále vyplývá, že se musí být splněny určité podmínky:

  • dílo zveřejněné
  • nesmí být dotčeny technické prostředky ochrany práv - tedy např. prolomena ochrana proti kopírování
  • kopii si musí zhotovit ten, jehož osobní potřebě má sloužit a účel užití musí být skutečně jen pro osobní potřebu zhotovitele
  • jakékoliv další užití rozmnoženiny pořízené původně v rámci institutu volného užití, např. veřejná projekce, prodej, pronájem, půjčování, ale i darování takové rozmnoženiny by již bylo protiprávní.

Zákon zároveň výslovně stanoví, že volné užití se nevztahuje na počítačový program chráněný autorskými právy, elektronickou databázi, architektonickou stavbu a pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho promítání v kině.

http://www.stoppiratstvi.cz/cs/o-piratstvi/faq.shtml

Já žák si mohu (v rámci osobní potřeby):

  • Kopírovat učebnice pro svou vlastní potřebu (což škola, pro mě jako žáka nesmí)
  • Kopírovat si filmy a hudbu pokud ji budu pouštět doma nebo na svém multimediálním zařízení např. MP3 nebo MP4 přehrávač
  • Sledovat filmy stažené z internetu, nahrané z TV doma s rodinou nebo přáteli
  • Tisknout si plakáty a jiné obrázky a fotografie z internetu, pokud je použiji doma (vylepím si plakát) nebo jako obal na školní pomůcky
  • Kopírovat si jakékoliv materiály pro výuku doma

 Licence

Tento druh využití díla mohu použít vždy, pokud mám souhlas autora nebo jiného nositele autorských práv, který takový souhlas může udělit. Souhlas k užití díla se poskytuje licenční smlouvou, která může být i ústní a za určitých okolností se obě strany smlouvy ani nemusí navzájem poznat – viz licence Creative Commons ZDE, u počítačových programů licence GNU, freeware, demo ( a za určitých podmínek také shareware, trial, ... )

Já žák si mohu (v rámci licence):

  • Kopírovat texty a obrázky a použít je v referátech, v DU a ročníkových pracích
  • Kopírovat filmy a hudbu a pouštět je i při veřejné projekci
  • Instalovat programy s licencí GNU, Freeware, demo na svých PC, noteboocích mobilech, tabletech, ....
    (Při instalaci programů uzavírám smlouvu, potvrzením, že souhlasím s licenčními podmínkami - bere se to jako písemná smlouva. kliknutím na Další nebo Next)
Citace

Citovat lze jakékoliv dílo, tedy nejen text, ale kupříkladu i ilustraci, nákres, fotografii nebo dokonce hudební či audiovizuální záznam. Vždy je nutno uvést jméno autora, název díla a zdroj, pokud cokoliv není dohledatelné neuvádí se. Lze citovat pouze zveřejněná díla, výjimka se nevztahuje na počítačové programy.

Zamyslete se vždy nad vzájemným vztahem díla, z něhož je citováno, a díla, v němž se cituje, a citovat můžete pouze v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem.

www.wikipedia.cz není zdroj. Zdrojem rozumíme celou URL adresu. Pokud je zdrojem kniha je nutné uvést název knihy, autora, nakladatelství, rok vydání.

Já žák si mohu (v rámci citace):

  • Kopírovat texty, obrázky filmy a hudbu a použít je v referátech, v DU, prezentacích a ročníkových pracích pod uvedu autora, název díla a zdroj

Počítačové programy, databáze

Na programy, hry a databáte se nevztahuje vyjímka z AZ pro osobní potřebu, není možné použít ani citace a není možné také použít vyjímku pro výukové účely. Pro software platí jediná možnost pro užití a to jsou licence. Přesněji řečeno softwarové licence. Je to smlouva mezi autorem a uživatelem o podmínkách, za kterých je možné software využívat. Smlouvu obsahuje každý software, máme ji k přečtení při instalaci softwaru (to je to, co nikdo nečte) a kliknutím na tlačítko další nebo Next podtvrzujeme souhlas s touto licencí.
Softwarová licence je v informatice právní nástroj, který umožňuje používat nebo redistribuovat software, který je chráněn zákonem. Softwarové licence jsou obvykle velmi komplikované, takže jejich tvorbu přenechávají autoři software právníkům. Volbu licence provádí obvykle autor software, někdy k ní doplňuje vlastní dodatky, případně používá více licencí, přičemž volba vhodné licence je ponechána na uživateli.

Jaké jsou druhy softwarových licencí:

  • GNU - příklad silně copyleftové licence, která vyžaduje, aby byla odvozená díla dostupná pod toutéž licencí.
  • Freeware - software, jehož užívání je naprosto zdarma
  • Shareware - software, který lze volně distribuovat a zdarma vyzkoušet, pro další používání je třeba zaplatit
  • Demo - funkčně nebo časově (trial) omezená verze komerčního software, která se šíří zdarma
  • Adware – programy, které mají integrovanou nepříjemnou reklamu
  • Cardware – autor žádá uživatele o zaslání pohlednice
  • Donationware – pokud budete s poskytnutou aplikací spokojeni, můžete jejího autora podpořit zasláním dobrovolného finančního příspěvku
  • Komerční software - platí se používání tohoto softwaru (licence stálá - jednou zaplatím mohu užívat neomezenou dobu, licence časově omezená - zaplatím mohu užívat pouze po sjednanou dobu)
  • OEM - software, který je dodáván s počítačem a jeho využití je vázáno na tento počítač

Já žák si mohu (v rámci softwarové licence):

  • Instalovat a využívat programy v souladu s licenčními podmínkami

Na co si dát pozor

Ani u freewaru si člověk nemůže být jistý, že program využívá správně. Proto je potřeba si vždy přečíst licenční smlouvu,protože i ta může obsahovat vyjímky. Např.

  • Freeware pro nekomerční užití (Program je možné využívat zdarma pro nevýdělečné účely).
  • Freeware nesmí použít ve školství. (Program je možné využívat zdarma mimo školství).
  • Freeware pro domácí užití (Program je možné využívat zdarma v domácnostech).

Freeware není to stejné jako free software, nejedná se o stejné licence. Licenční smlouva k freeware často omezuje použití jen pro nekomerční účely nebo jinak specifikované účely. Svobodný software a otevřený software je možné používat bez omezení.K freeware se nedodávají zdrojové kódy a je zakázáno je vnitřně upravovat. U freeware autor dodává program už v přeložené podobě (jako .exe, .com, či jiný spustitelný soubor). Rovněž je u freeware typicky v licenci zakázáno zpětné získání zdrojových kódů ze spustitelného souboru.

Shareware bývají označovány počítačové programy, které je možno za určitých podmínek stanovených v licenčním ujednání užívat bezúplatně. Nejčastěji se jedná o variantu, kdy bezúplatné užití je časově (či funkčně) omezeno s tím, že po uplynutí stanovené doby (či pro využití všech funkcí) je pro oprávněné užití počítačového programu nezbytné uhradit autorskou odměnu. To znamená, že po uplynutí časového omezení je potřeba program odinstalovat.

Pokud mám software např. WINDOWS zakoupený s počítačem je použití tohoto softwaru vázáno pouze na ten počítač se kterým jsem to koupil. To znamená, že pokud se mi počítač nebo notebook pokazí a budu si kupovat nový, musím si koupit s novým PC i nové WINDOWS, nelze instalovat WINDOWS ze starého PC. Licence OEM

Jak prokážu legalitu softwaru
Nejdůležitějším dokladem při prokazování legálního užívání softwaru je doklad o nabytí. Tento doklad je rovněž důležitý softwarové audity a slouží pro nákup upgradu, dokoupení záložních médií či reklamaci. Takže licenční kódy nebo štítky jsou vám k ničemu, pokud nemáte doklad o nabytí (faktura nebo paragon). Pokud koupíte nový počítač s programy, měli by tyto programy být vyjmenované na dokladu o nabytí počítače.

Příklady z praxe

Přečtete si zajímavé příklady z praxe, jak je porušováno autorské právo, jak je trestáno. 

OCHRANA AUTORSKÝCH PRÁV
Informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách, autoři Irena Holcová, Veronika Křesťanová, Martin Voborník


Přečtete si odpovědi a otázky z oblasti porušování autorského práva. 

Dotazy a odpovědi k přednáškám pořádaným Ústřední knihovnou ČVUT:
Informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách, autoři Irena Holcová, Veronika Křesťanová, Martin Voborník


Co tedy mohu a co ne
Mohu:
  • Instalovat a používat programy dle jejich licence
  • Stahovat stahovat programy z internetu
  • Zakoupit program a instalovat jej dle licenčních podmínek
  • Legálně zakoupený program mohu prodat, cena závisí na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím
Nemohu:
  • Instalovat a používat programy v rozporu s jejich licencí
  • Instalovat programy ve větším množství než, na který mám licence (pokud nemám multilicenci platí 1 software mohu nainstalovat na jeden počítač)
  • Půjčovat instalační médium a licenční klíč kamarádovi
  • Vystavovat programy a licenční klíče na webu nebo jinak umožňovat jejich stažení
  • Používat programy po ukončení doby (na vyzkoušení nebo předplacení softwaru - typicky antivirový program si kupujete na určité období např. 1 rok)
  • Instalovat programy a hry od kamaráda, pokud jsou omezeny licenčně
  • Zhotovit si kopii legálně nabytého softwaru i když při kopírování nepřekonávám ochranu
Počítačové programy a databáze mají přísnější  pravidla něž jiná autorské díla.
Počítačové programy mohu využívat pouze pokud uzavřu a autorem nebo držitelem práv licenční smlouvu. Smlouvu uzavírám při instalací programu.
Smlouvu potvrzuji pokud stisknu tlačítko Souhlasím nebo Další na kartě, kde je licenční smlouva.
Podle autorského zákona nelze vytvářet záložní kopie instalačních médií. Software je možné využívat jen v souladu s licencí. Porušením může být instalace většího počtu programů než mám koupeno nebo využívání softwaru po uplynutí doby, na kterou je licence uzavřena.
Samozřejmě nelze software ani licenční kódy půjčovat, vystavovat na internetu, prodávat, ....

!CHYBY

  • Používám nelegálně získané programy
  • Instaluji program, nečtu licenční podmínky
  • Využívám program v rozporu s licenčními podmínkami
  • Půjčuji legálně nabyté programy kamarádům
  • Vytvářím kopie pro sebe a kamarády

   

Důležité pojmy
  creative commons, softwarové licence, freeware, shareware, demo, trial, GNU, OEM, komerční software

Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, < || > 

Odpověz na otázky

  1. Co je to softwarová licence?
  2. Vysvětli pojem creative commons?
  3. Jaký je rozdíl mezi free softwarem a freewarem?
  4. Mohu si udělat záložní kopii instalačního CD?
  5. Mohu si nainstalovat hru od kamaráda, pokud ji má koupenou?
  6. Mohu si nainstalovat WINDOWS 7 PROFESIONAL, když zakoupený mám WINDOWS 7 HOME
  7. Vysvětli tyto pojmy:
    licence, multilicence, komerční programy, upgrade, OEM software, demoverze, trial verze, shareware,freeware, GNU/OpenSource
  8. Jak jsou chráněny programy proti nelegálnímu kopírování? Porušili jste někdy autorský zákon?

ZDROJE:
http://www.stoppiratstvi.cz/cs/o-piratstvi/faq.shtml
http://www.zive.cz/clanky/myty-a-povery-rozplette-sit-autorskeho-zakona-i/sc-3-a-146302/default.aspx
http://cs.wikipedia.org/wiki/Softwarov%C3%A1_licence
http://www.slunecnice.cz/licence/#lic-shareware
http://wwwold.nkp.cz/o_knihovnach/AutZak/Index.htm
http://www.root.cz/specialy/licence/shareware/
http://byznys.ihned.cz/c1-52219020-stahovani-z-internetu-zkopirovat-si-film-muzete-software-uz-ne-rika-advokatka
  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0