logo školy
logo EU
PRŮZKUMNÍK PRÁCE
Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník,  < || > Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,

!Tip

Mnozí lidé využívají jiné programy pro práci se soubory, velmi oblíbený je SALAMADER nebo Total COMMANDER, tyto programy mají 2 panely a pracuje se v nich trochu jinak.

!Tip

Při tažení používáme pravé tlačítko myši proto, abychom nemuseli přemýšlet, jestli jsem v rámci jedno  disku nebo ne. Takto je to výhodnější, obvláště pro žáky, kteří se teprve učí pracovat s průzkumníkem.

Práce v okně průzkumníka - otevření cesty a prohlížení souborů

Podle toho jaké mám znalosti a jak jsem zvyklý, mohu otevřít cestu několika způsoby.

Máme si otevřít soubor zadaní.doc z L:\VYUKA\7_tr_pok\  zadání.doc. Otevřu si okno průzkumníka a mohu postupovat několika způsoby.

1.  V části označené 1 otevírám postupně jednotlivé disky podle zadané cesty. Až se dostanu k cíli a otevřu soubor zadaní.doc

2. V části označené 2 otevírám ve stromové struktuře jednotlivé složky, až se dostanu k cíli a v oblasti označené 1 si otevřu si soubor zadání doc. (V oblasti 2 jsou vidět jen složky viz stromová struktura)

3. Do místa označeného 3 opíšu zadanou cestu L:\VYUKA\7_tr_pok\ a v části 1 spustím soubor zadaní.doc

4. Otevřu si disk L: složku VYUKA a do oblasti 4 opíšu zadaní.doc (Může se stát, že výsledkem hledání bude několik souborů zadaní.doc).

Přístup ke složkám Dokumenty nebo Obrázky je velice rychlý najdu je v Průzkumníku v oblasti 2, přímo v Nabídce START, Na ploše ikona uživatele. Viz obrázky

Jaké operace mohu provádět se souborem, složkou, nebo označenými soubory se můžete podívat zde.

Práce v okně průzkumníka - nový, přejmenování a mazání souborů a složek.

viz lekce soubor nebo složka

Práce v okně průzkumníka - mazání

viz lekce soubor nebo složka

Práce v okně průzkumníka - kopírování, přesouvání

Kopírování nebo přesouvání a následné vkládání mohu provádět několika způsoby. Zase záleží na zvyku.

Jedno okno

Mohu pracovat v jednom okně, pokud využívám klávesové zkratky  CRTL + C, CTRL+ X, CTRL + V nebo pravé tlačítko Kopírovat, Vyjmout a Vložit.

První si otevřu okno, odkud chci kopírovat, označím, co potřebuji, použiji CRTL + C nebo CTRL+ X (pravé tlačítko Kopírovat, Vyjmout). Dále se přesunu na místo, kam chci objekty vložit a použiji CTRL + V (pravé tlačítko Vložit).

Dvě okna

Mohu pracovat v dvou oknech, kde mohu použít metodu "Táhni a pust" (Drag and Drop), a zároveň mohu použít i klávesové zkratky  CRTL + C, CTRL+ X CTRL + V nebo pravé tlačítko Kopírovat, Vyjmou a Vložit

První si otevřu okno, odkud chci kopírovat nebo přesouvat, potom si otevřu okno, kam chci kopírovat nebo přesouvat. Obě okna si rozmístím na ploše tak, abych je dobře obě viděl a z prvního okna přetáhnu pravým tlačítkem myši označené objekty do druhého okna  a pustím. Z nabídky si vyberu zda chci kopírovat nebo přesouvat.

Označování souborů a složek v průzkumníku

Pokud vybíráme soubory nebo složky, které leží za sebou, klikněte na první položku, stiskněte a podržte klávesu Shift a potom klikněte na poslední položku.

Pokud vybíráme soubory nebo složky, které leží blízko sebe, tažením kurzoru myši nakreslete obdélník kolem všech souborů a složek, které chcete označit do výběru.

Pokud vybíráme soubory nebo složky, které spolu nesousedí, stiskněte a podržte klávesu Ctrl a potom klikněte na jednotlivé soubory a složky, které chcete označit.

Pokud chcete vybrat všechny soubory a složky v okně, použijte CTRL + A

S označenými soubory a složkami můžete provést mnoho různých úloh, například kopírování, odstranění, přejmenování, tisk a komprimování. Stačí pouze kliknout na vybrané položky pravým tlačítkem myši a potom kliknout na požadovaný příkaz.

Místní nabídky

Místní nabídka pro soubor

Místní nabídka pro složku

Místní nabídka pro označené soubory

SHRNUTÍ:
Otevření cesty
Máme na výběr ze 4 způsobů, záleží, jak je kdo zvyklý:
1. otevírám postupně jednotlivé disky podle zadané cesty
2. otevírám ve stromové struktuře jednotlivé složky, až se dostanu k cíli
3. Napíšu cestu do textového pole
4. Vyhledám soubor

Kopírování a přesouvání
1. Pomocí Kopírovat CTRL + C nebo Přesunout CTRL + X a vložím pomocí Vložit  CTRL + V
2. Otevřu si dvě okna, v prvním označím, přetáhnu do druhého, pustím a z nabídky si vyberu, zda kopírovat nebo přesunout.

Označení souborů a složek
1. Kliknu, pokud soubor nebo složka je jen jedna
2. Tažením pokud soubory leží u sebe
3. Držím CRTL a klikám, pokud jsou soubory různě rozházené
4. CTRL + A pokud chci označit vše

!CHYBY

• Nesprávné postupy, neznalost
  • Použití přesouvání místo kopie, .....  POZOR může vést ke ztrátě dat

Důležité pojmy:
 cesta, průzkumník, kopírování, přesouvání,  Táhni a pust

Odpověz na otázky

1. Popiš, jak otevřu cestu v průzkumníku, alespoň 2 způsoby?
  2. Je možné cestu někam napsat, nemusím klikat?
  3. Jaký je rozdíl mezi kopírováním a přesouváním?
  4. Když použiji klávesové zkratky CTRL + C nebo CTRL + X, kam se soubory "umístí"?
  5. Vysvětli postup kopírováním pomocí schránky?
  6. Vysvětli postup přesouvání tažením?
  7. Jak označím rychle vše?
  8. Jak označím soubory, co neleží za sebou?

Vyzkoušej si test

This is alternative content.

Otevři si test z odkazu

1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

9. Bodů celkem: 0